Kredyt czy pożyczka?
Najprościej mówić kredyt jest zawsze na konkretny cel ustalony w umowie kredytowej, a pożyczka może być przeznaczona na dowolny cel.
Dlatego w zależności od tego jakie cele chcesz sfinansować – co chcesz kupić, możesz wybrać różne formy dofinansowania:
Pożyczka gotówkowa
To jeden z najszybszych sposobów na otrzymanie gotówki na dowolny cel. Zazwyczaj formalności z nią związane są bardzo uproszczone.
Tak naprawdę – tyle ile masz pomysłów, tyle możesz mieć przeznaczeń dla tej pożyczki.
Pożyczka konsolidacyjna
Zwana także oddłużeniową. Zazwyczaj decydujemy się na nią wtedy, gdy już mamy kilka różnych pożyczek, z różnym terminem płatności. W efekcie chcemy obniżyć naszą miesięczną ratę i mieć tylko jedno zobowiązanie.
Jest przeznaczona na spłatę różnych posiadanych już zobowiązań, np.:
- pożyczek gotówkowych
- pożyczek ratalnych
- kart kredytowych
- innego gotówkowego kredytu konsolidacyjnego
- tzw. „chwilówek”
Kredyt hipoteczny – mieszkaniowy
Kredyt mieszkaniowy nazywany również hipotecznym to kredyt, który pozwoli Ci sfinansować różne cele związane z nieruchomością, takie jak budowa domu, kupno mieszkania czy zakup działki.
Takie kredyty oferują banki komercyjne na jasno określonych zasadach, dlatego jako przyszły kredytobiorca musisz mieć przede wszystkim:
- odpowiednią zdolność kredytową (każdy bank liczy ją nieco inaczej ale każdy z nich liczy zdolność na podstawie sytuacji finansowej Klienta). Dlatego warto wcześniej sprawdzić jaką masz zdolność kredytową.
- wkład własny, najlepiej w 20% wartości nieruchomości, którą zamierzasz kupić za pożyczone pieniądze.
Kredyt hipoteczny – konsolidacyjny
Najważniejszą różnicą miedzy pożyczką, a kredytem konsolidacyjnym jest zabezpieczenie.
Przy kredycie mamy do czynienia z zabezpieczeniem w postaci nieruchomości, a przy pożyczce zabezpieczeniem może być np. ubezpieczenie kredytu.
Wszystko zależy od salda zobowiązań jakie mamy do spłaty.
Banki i inne instytucje finansowe oferują różne maksymalne kwoty pożyczek i kredytów, w główej mierze uzależnione od zdolności kredytowej
Kredyt hipoteczny – refinansowy
W momencie kiedy przenosimy swoje zobowiązanie finansowe z jednej instytucji do drugiej, np. z banku A do banku B, mamy do czynienia z kredytem refinansowym. Bank, do którego przenieśliśmy swoje zobowiązanie reguluje wszystkie należności wobec poprzedniego banku i zamyka to zobowiązanie.
Takie zmiany są dobre dla nas, jeśli wcześniejsza umowa jest dla nas niekorzystna, a nowa będzie miała dużo lepsze warunki. Warto zwrócić uwagę nie tylko na ratę kredytu ale na wszystkie ewentualne koszty.